
Vägguttag 2x250V/16A, 2 in alu
Vägguttag med 2st 250V/16A. 2 ingångar. Aluminium chassi IP44
Uttagen är tillverkade i aluminium med PG16 ingångar, kabel Ø 11 mm.
Vändbara lock gör det enkelt att få ingång upptill eller nertill.
Avgörs på plats vid installation
|
| Grundinfo | |
|---|---|
| E-nr | 1892391 |
| Art-nr | 2401953 |
| Varumärke | ELIT |
| Specifikation | |
|---|---|
| Modell/Utförande | Uttag jordat CEE 7/3 (Typ F) |
| Med signallampa | Nej |
| Antal enheter | 2 |
| Antal faser | 2 |
| Typ anslutning | Skruvklämma |
| Med gångjärnslock | Ja |
| Petskyddad | Ja |
| Färg | Grå |
| RAL-nummer (liknande) | 7035 |
| Metallicfärg | Nej |
| Transparent | Nej |
| Låsbar | Nej |
| Med funktionsbelysning | Nej |
| Med orienteringsbelysning | Nej |
| Överspänningsskydd | Nej |
| Felströmsskydd | Nej |
| Med finsäkring | Nej |
| Särskild strömförsörjning | Ingen särskild strömförsörjning |
| Monteringsmetod | Utanpåliggande montage |
| Typ av fastsättning | Montering med skruv |
| Material | Metall |
| Materialkvalitet | Aluminium |
| Halogenfri | Ja |
| Ytskydd | Lackerad |
| Anti-bakteriell | Nej |
| Med knapp Av/På | Nej |
| Roterad centralinsats | Nej |
| Märkström | 16 A |
| Märkspänning | 250 V |
| Lämplig för kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Slagtålighet (IK) | IK08 |
| Enhetens bredd | 160 mm |
| Enhetens höjd | 98 mm |
| Enhetens djup | 59 mm |