Vägguttag IP66 inkl uttag
Spoltätt vägguttag som håller IP66 klass även med stickproppen ansluten.
Spoltätt vägguttag som håller IP66 klass även med stickproppen ansluten.
|
| Grundinfo | |
|---|---|
| E-nr | 1893379 |
| Art-nr | ELT44ST02K/90TS |
| Varumärke | ELIT |
| Specifikation | |
|---|---|
| Modell/Utförande | Uttag jordat CEE 7/3 (Typ F) |
| Med signallampa | Nej |
| Antal moduler (modulsystem) | 1 |
| Typ anslutning | Skruvklämma |
| Med gångjärnslock | Ja |
| Petskyddad | Ja |
| Färg | Grå |
| Metallicfärg | Nej |
| Transparent | Ja |
| Låsbar | Ja |
| Med funktionsbelysning | Nej |
| Med orienteringsbelysning | Nej |
| Överspänningsskydd | Nej |
| Felströmsskydd | Nej |
| Med finsäkring | Nej |
| Monteringsmetod | Utanpåliggande montage |
| Typ av fastsättning | Montering med skruv |
| Material | Plast |
| Materialkvalitet | Termoplast |
| Halogenfri | Ja |
| Ytskydd | Övrigt |
| Typ av yta | Blank |
| Anti-bakteriell | Nej |
| Med genomkopplingsfunktion | Ja |
| Antal genomkopplingar | 1 |
| Med knapp Av/På | Nej |
| Märkström | 16 A |
| Märkspänning | 240 V |
| Lämplig för kapslingsklass (IP) | IP66 |
| Enhetens bredd | 80 mm |
| Enhetens höjd | 130 mm |
| Enhetens djup | 100 mm |